ReachedCZK 19,350(129%)
Vojenský hřbitov Olomouc-Černovír je největším vojenským hřbitovem z první světové války na Moravě. V letech 1914-1919 zde bylo pohřbeno přes 3 000 vojáků minimálně třinácti národností a čtyř vyznání, kteří podlehli v olomoucké vojenské nemocnici zraněním a nemocem, které si přivezli z fronty. (Podrobnější údaje o hřbitově a jeho historii najdete na našem webu.)
Co se stalo?
Do roku 1951, kdy hřbitov spravovala Posádková nemocnice na Klášterním Hradisku (tedy armáda), byl vzorně udržován. Za nového správce, jímž se tehdy stal JNV v Olomouci, začal ovšem hřbitov rychle chátrat, náhrobky byly zničeny a prostor hřbitova zanáletován. Dílo zkázy bylo dovršeno v 80. letech, kdy byla většina křížů v křesťanských a pravoslavných oddílech vyjmuta a terén srovnán buldozerem. Plot hřbitova byl posunut, aby nezavazel vedle parkujícím kolotočářům, a jedna řada hrobů se tak ocitla mimo ohrazenou plochu. Původní sypané pěšinky byly nahrazeny novými betonovými cestičkami nerespektujícími půdorys hřbitova a vedených přes některé z hrobů.
Hřbitov se tak na dlouhá léta dostal do žalostného stavu (reportáž České televize z roku 2014).
Současný stav
Ministerstvo obrany ČR poskytlo městu Olomouc několikamilionovou dotaci na rekonstrukci hřbitova. Ta proběhla ve dvou etapách v letech 2010 a 2012-2014. Ačkoliv byl postaven nový plot zpět na správném místě a opraveny obě kaple na hřbitově se nacházející, nebylo nijak řešeno označení jednotlivých hrobů. V roce 2014 město rekonstrukci prohlásilo za dokončenou a nehodlá se hřbitovem dále zabývat - provádí od té doby pouze běžnou údržbu plochy hřbitova.
Leží zde však 3 004 vojáků z první světové války, jejichž osobní údaje - jméno, bydliště, datum narození, datum a příčina úmrtí - jsou (až na asi 15 výjimek) známy. Označen (což mimo jiné vyžadují i Ženevské konvence, k jejichž dodržování se Česká republika samozřejmě zavázala) není ale hrob ani jednoho z nich. Vybrali jsme si proto jednu sekci hřbitova - označenou písmenem H - nacházející se hned u vchodu, a tu chceme vlastními silami označit, abychom i takto upozorňovali na celkový stav památky.
Co s tím uděláme?
Problematikou vojenského hřbitova v Černovíře se už 15 let intenzivně zabývá náš člen Jarda Hudský, který se snažil dlouhodobě upozorňovat na jeho špatný stav. V roce 2008 se na hřbitově podařilo uspořádat brigádu dobrovolníků-geocacherů, kteří jeho plochu ukázkově vyčistili. Od roku 2011 pořádá náš spolek každoročně na hřbitově ke Dni veteránů (výroční ukončení první světové války, 11.11.) pietní akt za padlé vojáky s krátkou bohoslužbou, vedenou kaplanem Armády ČR.
Letos jsme označili první řadu hrobů v sekci H (21 z celkem 90 hrobů) tradičním symbolem, používaným k tomuto účelu v Československu už od první republiky - zelenou hvězdičkou (konfesijně neutrální) se jménem a základními údaji vojáka (viz doporovdné video). Cena jedné hvězdičky je 250 Kč, cílová částka je tedy nastavena tak, abychom mohli označit 70 hrobů - tedy dokončit celou sekci H. Čím více peněz se ale podaří vybrat, tím více hvězdiček necháme vyrobit a tím více hrobů označíme.
ReachedCZK 19,350(129%)
project authorSignum belli 1914
Rewards
CZK 100Poděkování
Každý, kdo přispěje aspoň částkou 100 Kč, bude uveden v poděkování dárcům na našem webu a Facebooku.
The number of rewards is not limited
Reward unavailableCZK 250E-kniha Klášterní Hradisko 1914-1918
Každý, kdo přispěje aspoň částkou odpovídající ceně jedné hvězdičky (250 Kč), dostane od nás jako poděkování elektronickou verzi (ve formátu PDF) naší publikace Klášterní Hradisko 1914-1918, mapující historii olomouckých vojenských nemocnic během první světové války.
The number of rewards is not limited
Reward unavailableCZK 750Kniha z naší produkce
Každý, kdo přispěje aspoň částkou odpovídající ceně tří hvězdiček (750 Kč), dostane od nás jako poděkování jednu z našich publikací (viz [URL="https://signumbelli1914.cz/pages/publikace.php"]náš web[/URL]) dle vlastního výběru s věnováním.
Number of available rewards: 7/15
Reward unavailable