oto zeleny.jpg

Oto hmyzí detektiv Knihy

Dětská, populárně naučná kniha o malém chlapci, který díky setkání s mravenci nalezl nový koníček i kamarády.

O včelách
5/20/2018

O včelách

K novému týdnu přidávám ukázku z Otova deníku. Pošlete projekt svým známým, aby se dostal ke všem, kteří také obdivují včely a jiný hmyz.

VČELY

Oči
Včela má pět očí. Dvě složené oči po stranách hlavy a tři jednoduché, na temeni.
Díky složeným očím se včela dokáže orientovat v prostoru podle toho, jak na ně dopadají sluneční paprsky. Ty používá, jako navigaci. Když chce včela letět rovně, letí tak, aby sluneční paprsky, které jí na oči dopadají, byly stále pod stejným úhlem.
Včela má topografickou paměť, to znamená, že dokáže odečítat časový posun. Když bude uzavřená bez světla, tak po tom, co se na světlo zase dostane, si spočítá, kolik uběhlo času a jak se díky tomu změnil úhel dopadu slunečních paprsků. Změnu času i změnu úhlu slunečních paprsků si spojí a znovu se zorientuje natolik, aby trefila do úlu.  
Tahle schopnost orientace ji dokáže i zmást, když vletí do místnosti. Sluneční paprsky se v místnosti lomí přes okenní sklo do velkého množství směrů. Včela pak neví, kam má letět. Proto je dobré otevřít okno, aby mohla najít cestu ven.

Tykadla
Na tykadlech má včela umístěno mnoho smyslových orgánů, které mají různé funkce - chuť, čich, sluch, hmat, dokáží rozeznávat vlhkost, teplotu a obsah oxidu uhličitého.
Chuť a čich slouží včelám hlavně při hledání potravy. Čichem také rozpoznávají své příbuzné od cizích včel. Díky hmatu vnímají i rozměry, což používají při stavbě voskových plástů.

Včelí tanec
Včely průzkumnice vibracemi při pohybu po plástu říkají ostatním včelám, kde a v jakém množství najdou novou potravu. Při tanci včela opisuje osmičku, v jejím středu natřásá zadečkem do stran a vydává vrzavé zvuky. Sklonem střední části osmičky ukazuje úhel mezi paprsky slunce a zdrojem potravy. Podle délky vydávaného zvuku pak určují vzdálenost, třeba 1sekunda = 600m

Plást  
Včely mají pod zadečkem voskové žlázy, ve kterých se jim tvoří voskové šupinky.  Ty změkčují pomocí kusadel, nebo zadních nohou. Přidávají je k sobě a tvoří tak voskový plást. Ten staví v úlu svisle a skládají ho z jednotlivých buněk. V buňkách se vyvíjejí nové včely, nebo slouží buňky jako zásobníky potravy, spižírny.


ReachedCZK 41,720(104%)

104%
CZK 40,000requested
37contributors
Contribute

project authorZora Koru

Rewards

CZK 120Záložka s motivem knihy

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 300Poctivá papírová kniha

Pěkná kniha plná hmyzu.

Expected delivery of the reward: November 2018

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400Kniha s vlastnoručním věnováním

Pěkná kniha plná hmyzu s pěkným vlastnoručním věnováním autorky.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 400knížka s obrázkem

Knížka s překvapením, s vloženou kopií někteké z barevných ilustrací.

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 500Tištěné poděkování v každé knize

Na stránce v knize bude zveřejněno vaše jméno mezi váženými podporovateli. + kniha s věnováním

The number of rewards is not limited

Reward unavailable

CZK 3,000Originál ilustrace "Mravenci"

Originál barevná ilustrace [URL="https://www.startovac.cz/cache/images/0384e15730399822609e46341fe01e59/10943-akvarel-001ok-male-jpg-1280x720.jpg"]Mravenci.[/URL]

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable

CZK 3,000Originál ilustrace "Vodní střevlík"

Originál barevná ilustrace [URL="https://www.startovac.cz/storage/moxie/98096/zorart/strevlik%20vodni%20001male.jpg"]Vodní střevlík[/URL]

Number of available rewards: 1/1

Reward unavailable