LASAR_wallpaper_d3.jpg

LASARdrop - Kampaň k českému studentskému satelitu Ostatní

Jsme skupina středoškolských studentů LASAR s velkým zájmem o vesmír a vše s ním spojené. Přišli jsme s unikátní myšlenkou restartování nefunkčních družic na oběžné dráze...

LASAR_wallpaper_d3.jpg

Vybráno55 150 Kč(110 %)

110 %
50 000 Kčpožadováno
68startérů
5 dnízbývá do konce
Podpořit projektZobrazit odměny

Oficiální emblém mise LASARsat!

V rámci kampaně si můžete získat i oficiální emblém LASARsatu jakožto 13. české družice! A to jak ve formě vinylových samolepek, nebo poctivé textilní nášivky. Případně, v rámci dvou nejvyšších odměn získáte i zásilku s veškerým merchem, tedy i se samolepkami a nášivkou. 

----------

V Houstonu to neskončilo…

Jsme skupina středoškolských studentů LASAR s velkým zájmem o vesmír a vše s ním spojené. Přišli jsme s unikátní myšlenkou restartování nefunkčních družic na oběžné dráze pomocí laserového paprsku vyslaného ze Země. S tímto projektem jsme se zúčastnili i celosvětové soutěže Conrad Challenge, ve které jsme se v konkurenci více než 2000 týmů probojovali až do finále. To se konalo v dubnu v americkém Space Center Houston. Odbornou porotu v NASA jsme zaujali natolik, že nám byly uděleny dvě ze tří hlavních cen…

Jedinečný nápad

Na oběžné dráze kolem Země se pohybují tisíce satelitů, které z nějakého důvodu přestaly fungovat, a nadále už tak představují pouze tzv. kosmické smetí. A nebo ne? Je tu snad nějaká cesta, jak je oživit? Mohla by být. 

V rámci našeho projektu pojmenovaného LASAR (LAser SAtellite Recovery) se chceme pokusit právě o to. Sestrojit výkonný laser, který následně zamíříme na družici. Nenadálý příval fotonů přetíží její solární panely a družice se v reakci na to sama restartuje. A bude moci fungovat třeba dalších několik let.

Co když se to však nepovede? I na to jsme mysleli. V další fázi našeho projektu totiž chceme prozkoumat možnosti deorbitace družic. Tedy, pokud již opravdu nebude žádná jiná možnost, navést družici do atmosféry, kde shoří. Toho bychom mohli docílit díky silnějšímu laserovému paprsku, který roztaví plochy družice, na něž následně bude narážet více a více molekul vzduchu, které ji budou zpomalovat do té doby, než shoří v hustých vrstvách atmosféry. 

A k čemu může být toto všechno užitečné? Zahlcení nízké oběžné dráhy kosmickým smetím bude v nadcházejících letech stále větším problémem. Bez jakékoliv regulace počtů vysloužilých družic lidstvo jednou dokonce může přijít o možnost posílat do vesmíru jakékoliv další… Každý krok, který se tomu snaží zabránit, je důležitý. Projekt LASAR nevyjímaje. Jsme první, kdo přišel s myšlenkou využití laserů v této oblasti a nyní chceme zjistit, zdali je to ta správná cesta. 

Z papíru až na orbitu 

Ze všeho nejdříve potřebujeme otestovat základní principy, na nichž je naše myšlenka založena. A toho nemůžeme docílit nikde jinde, než přímo na oběžné dráze. Proto v současné době pracujeme na družici LASARsat, kterou bychom chtěli na palubě rakety Falcon 9 vyslat do vesmíru ještě před koncem tohoto roku.

Družice o rozměrech 10x10x10 cm ponese celou řadu vědeckých experimentů. Budou se na ní nacházet fotodiody, které budou měřit vlastnosti laserového paprsku ve vzdálenosti několika set kilometrů nad Zemí. Jak se na parametrech paprsku projeví průchod atmosférou bude možné zjistit i za pomoci koutových odražečů, které ho odrazí zpět na Zemi, kde ho bude možné opět zachytit. Dalším přístrojem bude plazmový detektor. Laser by totiž mohl ionizovat zbytkové částice atmosféry v okolí družice, což se tímto detektorem pokusíme změřit. Na palubě bude i kamera pro snímání Země, na níž budeme zkoumat, nakolik ji laserový paprsek může poškodit. LED diody pak poslouží k lepšímu zaměření družice ze Země. Posledním experimentem budou dva dozimetry od dvou různých společností, které budou měřit radiaci v okolí družice. Kombinací výsledků z dvou odlišných přístrojů získáme celkově přesnější data. Mimo to na palubě poletí i vzorek nealkoholikého piva Vorkloster, což doposud u žádné družice této kategorie nemá obdoby.

U této příležitosti jsme se rozhodli, že chceme co nejvíce lidem možnost se na našem projektu podílet a podpořit ho. Spouštíme proto LASARdrop, sbírku unikátního merche vytvořeného speciálně k příležitosti startu. Krom toho obsahuje jedinečné zážitky - zlatý VIP lístek na slavnostní sledování startu LASARsatu, nebo možnost nechat si poslat přes satelit vaši vlastní zprávu. 

Prostředky na samotnou stavbu satelitu a jeho osazení experimenty jsme získali od našich partnerů - peníze získané skrze Startovač tedy použijeme na rozvoj spolku DoSpace, pod který přesouváme veškeré naše aktivity. Dovolí nám zaplatit pracovní cesty, náklady na webhosting nebo třeba právníka či daňaře. 

Spacebeer

Krom experimentů nese LASARsat i jednu raritu - kapsli s českým nealkoholickým pivem, které uvařil kláštěrní pivovar Vorkloster z Předkláštěří. Je to jeden z prvních výletů piva do vesmíru vůbec, a absolutně poprvé, co se na oběžnou dráhu dostane české pivo. 

Odměny

Všichni naši podporovatelé dostanou, bez ohledu na vybranou odměnu:

  • Tištěnou kartu s poděkováním
  • Hliníkovou pamětní LASARsat minci
  • Balík několika LASARsat tapet ve velkém rozlišení pro mobil i počítač
  • Přístup k exluzivnímu newsletteru, kde se všechny novinky o LASARu objeví jako první
  • Výběr fotek z integrace a startu satelitu v původní kvalitě
  • Digitální soubory, infografiky, plakáty jako digitální soubor v původní kvalitě

 

Vybráno55 150 Kč(110 %)

110 %
50 000 Kčpožadováno
68startérů
5 dnízbývá do konce
Podpořit projekt

Odměny

150 KčUdělej tam značku laserem!

startovač_samolepky.png

Sada tří vinylových samolepek, které můžete použít k vyzdobení (nejen) vašeho majetku.

Očekávané doručení odměny: únor 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

250 KčSpacebeer

vorkloster_11.jpg

Láhev (0,75l) nealkoholického piva Cero z Předklášteří - první české pivo ve vesmíru, stejné, jako je na palubě našeho satelitu.

Očekávané doručení odměny: únor 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

350 KčSem nesahat!

rbf.png

REENTER AFTER FLIGHT klíčenka s jménem satelitu. Praktické využití je čistě na vás.

Očekávané doručení odměny: březen 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

600 KčUltimátní bug fix

startovač_patch.png

“Patch” na všechny vaše životní a textilní problémy, vyzdoben emblémem mise. Kvalitní textilní nášivka.

Očekávané doručení odměny: únor 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

750 KčPět v Satu a pes

vorkloster_21-2.jpg

6 lahví (0,75l) nealkoholického piva Cero z Předklášteří v dárkovém LASAR balení.

Očekávané doručení odměny: únor 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

800 KčTo je Sputnikův bratr…

Blueprint LASARsatu na kvalitním A1 plakátu.

Očekávané doručení odměny: únor 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

1 200 KčSpace casual

starovač_triko_o.png

Lasaří tričko v schick černé. Do poznámky připište, ve které velikosti máme tento módní skvost dodat.

Očekávané doručení odměny: únor 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

1 600 KčDeployer

vorkloster_5-2.jpg

Basa (12x 0,75l) nealkoholického piva Cero z Předklášteří.

Očekávané doručení odměny: únor 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

2 000 KčMáte satelit? A můžu ho vidět?

Fablab 234745-2.jpg

Dřevěný model LASARsatu, vyrobený jak jinak než laserem. Dodáván na švédský způsob, tedy nesložený.

Očekávané doručení odměny: únor 2025

Počet odměn není omezen

Zvolit odměnu

10 000 KčHaló? Tady LASAR

Pípání Sputniku jste nejspíš nestihli, ovšem výměnou za váš dar bude LASARsat po celý den pípat zprávu pro vás v morseovce + zásilka se vším naším merchem + 6 nealkoholických piv Cero.

Očekávané doručení odměny: duben 2025

Počet dostupných odměn: 5/5

Zvolit odměnu