Náš zpěvák Golok Gyaltsen pochází z nomádské rodiny a vyrostl v rozlehlých stepích tibetské náhorní plošiny. Jeho pěvecká kariéra ho však přivedla k životu ve městě, a tak Golok Gyaltsen teď většinu času tráví v Dawu, hlavním městě golocké prefektury, kde je členem golockého uměleckého soubouru. Do ČR nám posílá zatím alespoň několik obrázků z Dawu, kde stále ještě leží sníh.
Golok ve jménu Golok Gyaltsen odlišuje našeho zpěváka od spousty jiných Gyaltsenů v Tibetu a naznačuje, že pochází z Goloku. Golok je v současnosti název prefektury na jihovýchodní hranici provincie Qinghai. Kmen Goloků má ale již dlouhou tradici a jeho příslušnící patří odedávna k těm nejtemperamentnějším a nejvyhlášenějším tibetským bojovníkům. Golokové obývají krajinu rozlehlých stepí, kterým dominuje posvátná hora Amnye Machen a na jižní straně legendami opředené jezero Nyingpo Yurtse.
V současnosti dosáhl státem řízený rozvoj i do golocké oblasti a prefekční město Dawu se během několika málo let změnilo k nepoznání. Namísto několika začouzených uliček tu teď městu dominují mnohopodlažní domy a rozlehlá náměstí. I přes veškeré moderní vymoženosti si však místní Tibeťané cení svých pastvin.
Golocké pastviny jsou nedílnou součástí nomádské kultury Goloků. Stále tu najdeme rodiny pastevců, kteří sice v zimě většinou dávájí přednost ubytování v hliněných, či teď stále častěji spíše zděných domech, ale v létě vyženou stáda na pastvu do hor a vrátí se k životu ve stanech. Kromě pastvy pro stáda jaků či ovcí však goloclé pastviny nabízí ještě jiný poklad.
Housenice čínská, lék proti všem nemocem, má jedno ze svých nejbohatších nalezišť právě v Goloku. Sbírají se tu housenice v nejlepší kvalitě a jejich cena převyšuje v Číně cenu zlata.