35 % Díky za ten krásný start!
Třetí den kampaně ještě neskončil, a my jsme už za třetinou potřebné částky. To je fantastické! Díky vám všem. Přesto nezapomínejme že do cíle máme ještě daleko. Sdílejte a doporučujte! To je to nejdůležitější, co pro úspěch kalendáře můžete právě teď udělat. V nejbližší době si budeme připomínat dvě významná výročí:
24. října 1632 se narodil Antonie van Leeuwenhoek průkopník mikrobiologie. Dnes si už málo uvědomujeme, jak hluboce změnil tento amatérský vědec se svými maličkými jednočočkovými mikroskopy vlastní konstrukce náš pohled na svět.
Zjistil že vše kolem nás je plné mikroskopického života a co víc dokázal pozorovanání zaznamenat a předat dál.
Tajemství výroby maličkých čoček pro své mikroskopy však úzkostlivě střežil, protože v 17 století šlo o velmi cennou dovednost. Současná věda již ale jeho postupy odhalila. Můžeme se tedy podívat, jak to dělal:
27. října 1962 zabránil Vasilij Alexandrovič Archipov za Kubánské krize odpálení jaderného torpéda ze sovětské ponorky, čímž pravděpodobně odvrátil bezprostřední vyuknutí jaderné války. Jeho čin ukazuje, že i jediný člověk může zachránit svět. Tento den tedy oslavujeme jako Den Vasilije Archipova.
Nebyl to jediný podobný incident. Proto si v tento den připomínáme i další hrdiny, kteří dali přednost rozvaze před rozkazem jako byl například Stanislav Petrov, o němž byl natočen film Muž, který zachránil svět.