Sekulární kalendář na rok 2020 - za polovinou
Jsme v poslední třetině kampaně a téměř v polovině vybrané částky.
Je akorát ta správně chíle, začít připomínat všem, které nápad na sekulární kalendář zaujal, že je nejvyšší čas.
Proto prosíme:
Sdílejte náš projekt!
Bavte se o něm!
Vysvětlujte!
Samozřejmě se nás lidé ptají: Čím je tento kalendář jiný?
Určitě je zcela jiný tím, že se na něm podílí více autorek a autorů. Díky tomu jsme získali ilustrace od velmi kvalitních výtvarníků, kteří by rozhodně neměli čas nebo odvahu ilustrovat celý kalendář. Přesto příští rok plánujeme svěřit ilustrování opět jedinému autorovi. Rádi bychom se vrátili k jednotícímu výtvarnému stylu.
V kalendáři také přibyla výročí. Den ateistů - Den ateistického coming outu / Atheist Day an Atheist Coming Out Day se slaví 23. března (tedy na den narození Emy Noether).
V tento den se ateisté hlásí veřejně ke svému ateismu aby ukázali ostatním, že nejsou bezvýznamnou menšinou. Svátek byl poprvé vyhlášen roku 2019 ateistickými skupinami: Council of Ex-Muslims of Britain, Atheist Community of Austin, Atheist Freethinkers (Libres Penseurs Athées) Canada, Ateistene (Norwegian Atheists), Gotham Atheists, Black Nonbelievers of NYC a Ad altezza d'uomo (ateistický blog).
Otázka předsudků vůči ateistům je velmi vážná. Nedávné výzkumy ukázaly že jimi trpí i samotní ateisté a to dokonce i u nás. Přitom výzkumy nenaznačují, že by ateisté byli méně morální než věřící, vlastně to vychází přesně naopak.
Zároveň si také nikdo nemůže vybrat, zda bude nebo nebude ateistou, tedy jestli tvrzením nějaké konfese věřit bude nebo nebude. Může si jen vybrat, jestli bude nebo nebude pokrytcem, tedy jestli bude předstírat že náboženským dogmatům věří nebo ne.
Dalším nově uváděným výročím je Den světla, který připadá na 16. květen. Připomíná spuštění prvního laseru Theodorem Haroldem Maimem v roce 1960. Použil tehdy pevnolátkový laser s rubínovou tyčinkou.
Vynález laseru nebyl jen ověřením lidských poznatků o podstatě světla, ale také počátkem paměťových, komunikačních, počítačových, měřících a navgačních technologií založených právě na tomto principu.
A v červnu přibylo datum zrušení platnosti katolického seznamu zakázaných knih Index Librorum Prohibitorum ke kterému došlo 14. 6. 1966. Dnes si už jen velmi těžko představíme, jak silně dusil tento seznam rozvoj vědy i umění ve většině Evropy, dokud se nezačteme do jmen a titulů zakázaných knih.
Úvodní obrázek je výřez z ilustrace Dana Černého