40 % za námi
...ale ještě dlouhá cesta před námi.
Víme že doba je zlá, ale mysleme trochu na to potom, až karanténa skončí. Tohle je přece kalendář na příští rok. Udělejme příští rok o něco lepším, třeba právě tím, že si budeme připomínat to, co za to stojí.
Například tento výřez z červnového obrázku odkazuje zároveň na Celosvětový den oceánů a ukončení platnosti indexu zakázaných knih Index Librorum Prohibitorum roku 1966.
Celosvětový den oceánů nám připomíná důležitost světového oceánu, který pokrývá 71 % naší planety pro klima, život lidí i život samotný.
Ukončení platnosti seznamu zakázaných knih je jistě zvláštní datum, protože si jím připomínáme zánik. Přitom ale jde o opravdu významnou událost srovnatelnou s ukončením okupace. Vlastně skutečně o určitou "ideovou okupaci" šlo, ovšem mnohonásobně delší.
Tento seznam dusil evropskou literaturu a vzdělanost od roku 1559 a byl reakcí na rozšíření knihtisku. Navazoval na starší církevní zákazy knih, které svou historií sahají až do prvních let pátého století.
A kdo že tak ležel římskokatolické církvi v žaludku? Pokud se začtete do těch jmen, dostanete brzy pocit, že jde o lidi, kteří by měli býti spíše vyznamenáni za celoživotní dílo. Jsou to například: Honoré de Balzac, Giordano Bruno, Erasmus Darwin, René Descartes, Alexandre Dumas starší, Alexandre Dumas mladší, Denis Diderot, Ignác Antonín Born, Daniel Defoe, Gustave Flaubert, Galileo Galilei, Anatole France, Heinrich Heine, Victor Hugo, David Hume, Johannes Kepler , Adam František Kollár, Mikuláš Koperník , Jean de La Fontaine, John Locke, John Stuart Mill, John Milton, Alberto Moravia, Jean-Paul Sartre, Jean-Jacques Rousseau, Baruch de Spinoza, Voltaire a mnozí další. Dokázal by si snad věděc nebo spisovatel představit větší čest, než být řazen mezi takové velikány?
Náš kalendář je tu proto, abychom nezapomínali. Nezapomeňte na něj ani vy!