Pověst „bělokožců“ v Africe
článek
Popravdě řečeno, pokud máte v Africe bílou kůži, jste brán jako chodící kasička. V Senegalu neexistuje střední třída, většina Senegalců je chudá. Nemají žádný sociální systém, proto se velké rodiny vzájemně podporují, děti se starají o rodiče, kteří už pracovat nezvládají. Platy za práci jsou tak nízké, že stačí jen na základní potřeby. Turista je ochotný zaplatit za běžné věci víc, než Senegalec může. Podotýkám, že i tak jsou to i pro Čechy ceny velmi přátelské. Když už cestujete do jiné země, ba na jiný kontinent, znamená to, že máte své základní potřeby doma pokryté a máte něco navíc, co chcete investovat do nových zážitků. Tak to prostě je.
Většinu rekreačních rezortů v Senegalu vlastní zahraniční firmy, které zajímá zisk, nikoli lidé v Africe. Víte, že když vám v rezortu napustí bazén, tak dvěma vesnicím vyschne studna s pitnou vodou? My jsme to zažili.
Krásné scenérie tu hyzdí odpadky, hlavně PET lahve, které jsou snad všude. Mezi nimi probíhá běžný život, běhají tu děti, prasata, krávy a kozy. Odpadky se odhazují na zem, včetně plastů. Odpadkové koše existují jen v turistických zónách. Likvidace odpadu není vyřešena.
Obchodníci z civilizované části světa dováží do Afriky zboží z umělé hmoty. Plasty nejsou jako šlupky od banánů, se kterými si příroda poradí! V Africe se hází PETky po zemi, zatím co my i slupku od banánu házíme do odpadků. Je to takhle v pořádku? Nedá se s tím něco dělat? Tuhle otázku si kladu od té doby, co jsem se poprvé vrátila ze Senegalu.