Co Čech, to pejskař? Co Rakušan to Hundewanderer, co Maďar, to... kutyasétáltató
Podunajská monarchie je rodnou hroudou nejen nás, dvounožců, ale také mnoha našich čtyřnohých miláčků...
Zřejmě všichni známe krásné černo-bílé dalmatiny. Ne každý ovšem chápe, že dalmatin je populární psí plemeno původem z Chorvatska.
Dalmatin patří mezi nejstarší známá plemena, existující několik tisíc let – na nástěnných malbách hrobek egyptských faraonů se objevují vzhledově stejní psi a je možné, že už tito psi se podíleli na vzniku plemene dalmatin. Církevní kroniky ze 14. století naznačují s velkou mírou pravděpodobnosti, že dalmatin pochází z východního středomoří, z Dalmácie (Chorvatsko), odkud se rozšířil po Evropě vodní cestou - britští námořníci si ho tak oblíbili, že si ho přivezli do Spojeného království. Tam se tito psi hned stali oblíbeným plemenem šlechty. V pesachové hagadě ze 14. století, která je uložena v manchesterské univerzitní knihovně Johna Rylanda, je malá ilustrace z lovecké scény, v níž dalmatin, který symbolizuje dominikány, coby představitele inkvizice, pronásleduje zajíce, symbolizujícího Židy.
"Svá" plemena ale mají i Rakušané, Maďaři, Slováci i Češi. Mezi česká plemena patří: beskydský bundáš, český fousek, český horský pes, český strakatý pes, český teriér, chodský pes, pražský krysařík (alias ratlík) a československý vlčák - o toho se dělíme se Slováky.
Rakušané mají zase alpského jezevčíkovitého brakýře, což je silný, nebojácný lovecký pes s nízkýma nohama a silnou stavbou těla. I přes svoji malou výšku je velmi těžký a mazlivý. Brakýři, česky řečeno honiči, se používali k lovu již v dávné minulosti. Alpský jezevčíkovitý brakýř byl k dnešní podobě vyšlechtěn v 19. století. Tehdy si tyto psy vyžádal na své výpravy do Turecka a Egypta korunní princ Rudolf Habsburský. Podobný pes tomu, kterého si vyžádal Rudolf Habsburský byl vyšlechtěn v rakouských Alpách pro potřeby myslivců při lovu. Při šlechtění loveckého psa byl patrně použit i jezevčík. V dnešní době má však alpský jezevčíkovitý brakýř s jezevčíkem málo společného. Pro práci v norách se alpský jezevčíkovitý brakýř nehodí, je vhodný spíš pro práci jako honič. Jeho velkou předností je vysoké pracovní nasazení při jakýchkoli povětrnostních podmínkách.
Na maketě karty (jde o pracovní verzi bez detailů a textu) vidíte alpského jezevčíkovitého brakýře.
Země Svatoštěpánské koruny bude na kartách reprezentovat slovenský čuvač, plemeno vyšlechtěné pro hlídání majetku a stád ovcí. A pokud se vám při slovu ovce vybaví skopová pečeně nebo brynza, těšte se na naši kulinářskou kartu...
BUDUME RÁDI, POKUD BUDETE SDÍLAT INFORMACE O NAŠEM PROJEKTU SE SVÝMI PŘÁTELI.