start1.png

Císařské karty Hry & Apps

Před dvěma lety jsme úspěšně vydali Královské karty. Nyní chystáme karty císařské! S vaší pomocí bychom letos rádi nechali vyrobit balíčky klasických žolíkových karet s rakousko-uherskou tematikou.

Startovací video
15. 3. 2023

Startovací video

Díky vysílání TV a Rádia Radecký máme první audio a video záznam.

Protože do konce kampaně chybí už jen týden a před námi je ještě více než 75% práce, přicházíme s modlitbami i vtipem.

"Pane Bože, na celý svět Ti stačil TÝDEN, kolik času budeš potřebovat na JEDEN BALÍČEK KARET?"
"Natoč video a uvidíme..."

Hudba, Radetzky Marsch!
12. 3. 2023

Hudba, Radetzky Marsch!

Je čas prozradit další detaily. Grafika karet umožní mimo jiné i hru Kvarteto. A první figura - J - bude v Císařských kartách vyhrazena vojevůdcům. Ovšem, Himmelherrgottlaudon, na generála Laudona nedojde.

Rakouští vojáci bojovali ve svých slavných bílých kabátcích tři staletí hlavně proti Turkům, často také proti Francouzům. Nesli břímě sedmileté války, války o španělské dědictví, války o rakouské dědictví, umírali v bramborové i prasečí válce a přirozeně také v první světové válce. Císařská armáda byla pojmem, páteří říše. A Češi byli výtečnými vojáky, skvělými dělostřelci. České země byly nárazníkem proti Prusku, proto zde dodnes máme pevnostní města - Terezín či Josefov (Jaroměř). I mezi veliteli byli mnozí Češi, například polní maršál Karel Filip Schwarzenberg, Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic nebo Josef Václav z Lichtenštejna. Na české červené J jsme ale vybrali jiného Josefa Václava - Josefa Václava Antonína Františka Karla, hraběte Radeckého z Radče.

Hrabě Radecký byl Čech, český voják. Narodil se (2. listopadu 1766) na třebnickém zámku v Sedlčenech a po celý život věrně sloužil koruně a habsburské dynastii postupně pod pěti císaři (od synů Marie Terezie Josefa a Leopolda po Františka Josefa). Ještě za života se stal symbolem rakouského vlastenectví. Po vítězství nad Italy 1848 složil Franz Grillparzer na Radeckého oslavnou ódu "V tvém táboře je Rakousko" a Johann Strauss starší zkomponoval Radeckého marš. Císař František Josef První, velký maršálův obdivovatel, si dokonce přál pohřbít českého hraběte do rodinného pohřebiště Habsburků v Kapucínské císařské hrobce ve Vídni a v roce 1863 zařadil Radeckého na seznam "nejslavnějších válečných knížat a generálů hodných věčného napodobování". Rakouské námořnictvo po maršálovi ještě za života pojmenovalo válečnou fregatu, později i moderní bitevní loď. Ve Vídni po hraběti pojmenovali ulici a náměstí a postavili mu památník. V Praze jsme měli Caffé Radetzky (později Malostranská kavárna) na Malostranském náměstí, kterému se před rokem 1918 říkalo...  Radeckého náměstí. Na tomto náměstí také stávala od roku 1858 maršálova socha - pomník.

Maršál Radecký vedl své vojáky do bitev za císaře a krále a věrnost trůnu považoval za základ českého historického patriotismu a zemského vlastenectví.

Císařská armáda byla armádou deseti národů.

Při hledání osobností na další karty jsme nakonec vybrali tyto: Evžena Savojského, Josifa Jelačiće a Jánose Pálffyho. Pokud se podíváte na dolní okraj karty, pochopíte, jak jsme to mysleli s tím kvartetem.

DĚKUJEME, ŽE PODPORUJETE NÁŠ PROJEKT. DEJTE O NĚM VĚDĚT I SVÝM PŘÁTELŮM.

https://www.startovac.cz/projekty/cisarske-karty-1

Dámy , královny a císařovny
12. 3. 2023

Dámy , královny a císařovny

Stejně jako u Královských karet, i v balíčku karet císařských je vyhrazena karta "D" ženám. V tomto případě čtyřem ženám, které se staly symboly své doby. Čtyřem ženám, manželkám a matkám.

Čtyři ženy a jejich osudová místa.

Anna Jagellonská a císař Ferdinand První spojili uherskou a českou korunu s alpskými zeměmi a de facto založili budoucí císařství.

Marie Terezie měla s Františkem Štěpánem Lotrinským šestnáct dětí a osud svých zemí zachránila na prešpurském sněmu, kde si získala náklonost uherské šlechty.

Zita a poslední císař Karel prožili svá nejšťastnější léta v Čechách, zatímco Žofie Chotková s následníkem trůnu Františkem Ferdinandem d´Este si z Čech do Bosny dojeli pro tragickou smrt.

Města císařství
8. 3. 2023

Města císařství

Čtyři země, čtyři hlavní města

Města habsburské monarchie mají mnoho společného. Soužití se projevilo i na podobném rázu měst. Nemluvě o tom, že Vídeň opevnil český král Přemysl Otakar Druhý a z dnešního pohledu se zdá podivné, že mu byla Vídeň v boji proti Rudolfovi Habsburskému věrná.

Praha i Záhřeb žily dlouho pod svými německými jmény Prag a Agram. Záhřebské národní divadlo jako kdyby vypadlo z oka pražskému Rudolfinu.

Z různých záhřebských památek jsme si pro kartu č. 5 vybrali kostel sv. Marka. Jeho základy pocházejí nejpozději ze třináctého století, nejcennější část stavby - jižní portál - postavili ve čtrnáctém století Parléřové. Ano, ti pražští.

Pražský hrad je přirozeně kapitola sama pro sebe. Nad Vídní se roztočí ruské kolo a Budapešť nezklame svým ikonickým parlamentem. Máte se nač těšit.

Šiřte povědomí o tomto projektu. Čas se chýlí.

Co Čech, to pejskař? Co Rakušan to Hundewanderer, co Maďar, to... kutyasétáltató
1. 3. 2023

Co Čech, to pejskař? Co Rakušan to Hundewanderer, co Maďar, to... kutyasétáltató

Podunajská monarchie je rodnou hroudou nejen nás, dvounožců, ale také mnoha našich čtyřnohých miláčků...

Zřejmě všichni známe krásné černo-bílé dalmatiny. Ne každý ovšem chápe, že dalmatin je populární psí plemeno původem z Chorvatska.

Dalmatin patří mezi nejstarší známá plemena, existující několik tisíc let – na nástěnných malbách hrobek egyptských faraonů se objevují vzhledově stejní psi a je možné, že už tito psi se podíleli na vzniku plemene dalmatin. Církevní kroniky ze 14. století naznačují s velkou mírou pravděpodobnosti, že dalmatin pochází z východního středomoří, z Dalmácie (Chorvatsko), odkud se rozšířil po Evropě vodní cestou - britští námořníci si ho tak oblíbili, že si ho přivezli do Spojeného království. Tam se tito psi hned stali oblíbeným plemenem šlechty. V pesachové hagadě ze 14. století, která je uložena v manchesterské univerzitní knihovně Johna Rylanda, je malá ilustrace z lovecké scény, v níž dalmatin, který symbolizuje dominikány, coby představitele inkvizice, pronásleduje zajíce, symbolizujícího Židy.

"Svá" plemena ale mají i Rakušané, Maďaři, Slováci i Češi. Mezi česká plemena patří: beskydský bundáš, český fousek, český horský pes, český strakatý pes, český teriér, chodský pes, pražský krysařík (alias ratlík) a československý vlčák - o toho se dělíme se Slováky.

Rakušané mají zase alpského jezevčíkovitého brakýře, což je silný, nebojácný lovecký pes s nízkýma nohama a silnou stavbou těla. I přes svoji malou výšku je velmi těžký a mazlivý. Brakýři, česky řečeno honiči, se používali k lovu již v dávné minulosti. Alpský jezevčíkovitý brakýř byl k dnešní podobě vyšlechtěn v 19. století. Tehdy si tyto psy vyžádal na své výpravy do Turecka a Egypta korunní princ Rudolf Habsburský. Podobný pes tomu, kterého si vyžádal Rudolf Habsburský byl vyšlechtěn v rakouských Alpách pro potřeby myslivců při lovu. Při šlechtění loveckého psa byl patrně použit i jezevčík. V dnešní době má však alpský jezevčíkovitý brakýř s jezevčíkem málo společného. Pro práci v norách se alpský jezevčíkovitý brakýř nehodí, je vhodný spíš pro práci jako honič. Jeho velkou předností je vysoké pracovní nasazení při jakýchkoli povětrnostních podmínkách.

Na maketě karty (jde o pracovní verzi bez detailů a textu) vidíte alpského jezevčíkovitého brakýře.

Země Svatoštěpánské koruny bude na kartách reprezentovat slovenský čuvač, plemeno vyšlechtěné pro hlídání majetku a stád ovcí. A pokud se vám při slovu ovce vybaví skopová pečeně nebo brynza, těšte se na naši kulinářskou kartu...

BUDUME RÁDI, POKUD BUDETE SDÍLAT INFORMACE O NAŠEM PROJEKTU SE SVÝMI PŘÁTELI.

Mistři světa!!!
26. 2. 2023

Mistři světa!!!

Rakousko-Uhersko mistrem světa ve fotbale? Tak určitě...

V prostoru Podunajské monarchie se fotbalu dařilo mimořádně skvěle. My přirozeně známe Spartu a Slávii, kluby založené v roce 1892 a 1893, kterým mohl císař František Josef První, pokud by byl fotbalový nadšenec, což nebyl, fandit dlouhých dvacet tři let. Ale stejně slavná jména mají i vídeňské a budapešťské kluby.

Už v roce 1897 vznikla soutěž pro kluby rakousko-uherské monarchie (Challenge Cup), ve kterém si v roce 1900 pražská Slavia zahrála ve finále.

Sparta Praha vyhrála hned první ročník Středoevropského poháru v roce 1927.

Zajímavostí je, že se forma a úspěchy týmů z naší "širší vlasti" zajímavě prolínaly. Rakušané měli svůj Wunder-team, který v letech 1931 a 1932 nepoznal porážku. Hvězdou týmu byl tehdy na Moravě narozený Matěj (Matthias) Šindelář, zvaný pro svou subtilní postavu Papírák. V mužstvu hrál i Josef Bican, který získal československé občanství až v roce 1938.

Josef "Pepi" Bican, vídeňský Čech s kořeny v jižních Čechách, je mnohými považován za nejlepších českého fotbalistu všech dob. K jeho velké smůle byl na vrcholu sportovních sil v době druhé světové války, kdy se nehrály mezinárodní soutěže. Přesto je dodnes druhým nejlepším střelcem Evropy (po portugalském Ronaldovi).

Československý fotbal reprezentovaný Sparťanem Oldřichem Nejedlým (dal hattrick Němcům) a Slávistou Františkem Pláničkou, prohrál na MS 1934 až v ostudném finále - celý sportovní svět věděl, že jsme měli vyhrát. (Hrálo se v Itálii a rozhodčí se bál Mussoliniho.)

Počátek padesátých let patřil fotbalovému Maďarsku, které vyhrálo olympijské zlato (1952) a opět velmi sporně ztratilo bernské finále proti Západním Němcům (1954). Kapitánem mužstva byl Ferenc Puskás, který po sovětské okupaci odešel do Španělska, zářil v dresu Realu Madrid a stal se "kmotrem" všech maďarských emigrantů.

Jak zapadala maďarská hvězda, rostla síla Čechoslováků, kteří si z MS 1962 přivezli své druhé stříbro.

Sedmdesátá léta jsou v Rakousku spojena s Herbertem Prohaskou a Hansem Kranklem. Na mezinárodní scéně se však nedařilo podle představ. To my jsme na tom byli lépe s historickým zlatem na ME 1976 (zpečetěným Panenkovým dloubáčkem), bronzem z ME 1980 a 2004 a stříbrem 1996.

Jugoslávci získali svůj největších úspěch již na prvním MS v roce 1930, když si z Uruguaye odvezli bronzové medaile. Na ME byli dvakrát stříbrní a v roce 1960 vybojovali olympijské zlato. Zářnou kariéru mají v posledních letech Chorvaté. Od roku 1998 (kdy hráli poprvé) získali na MS dva bronzy a jedno stříbro.

Zatímco Ferenc Puskás je jasnou maďarskou volbou, který fotbalista bude na českých, alpských a jihoslovanských Trojkách, bude ještě tématem (nejen odborných) debat. Zatím se zdá, že to bude Bican, Prohaska a Modrič. Prohaskovi ale dýchá na záda Papírák Šindelář a Luka Modrič to má nesmírně těžké v konkurenci Davora Šukera, Roberta Prosinečkiho, Mateo Kovačiče a dalších.

Českého fotbalistu všech dob na karty vybereme až po poradě s vámi - Startovači.

My Češi, Praha, Österreich
25. 2. 2023

My Češi, Praha, Österreich

V Cimrmanově Dobytí severního pólu zazní i tato slova: "Z Prahy. Österreich. Ale my také Slované. My Češi. "

V Rakousku-Uhersku se hovořilo deseti různými jazyky. Čtyři nejčastější byly - němčina, maďarština, čeština a chorvatština. Česky hovořilo asi 13% obyvatelstva a k této metě se na Startovači - i díky vám - blížíme. Velké díky. Budeme pokračovat. Náš cíl je jasný - 100% a více.

Pokud nám chcete s projektem dále pomáhat, nejlepší bude, pokud o něm řeknete svým kamarádům a známým. Emailem, na sociálních sítích, v hospodě. Kdekoliv. Lépe více, nežli méně.

Nezapomeňte dodat odkaz na náš projekt: https://www.startovac.cz/projekty/cisarske-karty-1

A když už jsme se dotkli severního pólu, víte, kde ještě mělo Rakousko své "kolonie"? Nechte se překvapit.

Sněžka
22. 2. 2023

Sněžka

I když je Sněžka nejvyšší horou Česka, my jsme teprve na začátku.

Císařské karty budou obsahovat čtyři barvy - červenou představující české země, žlutou pro Alpské země, zelenou pro země Svatoštěpánské koruny a modrou pro země jižních Slovanů.

Jednotlivé karty nebudou jen o vzpomínání na starou dobu Podunajské monarchie, i když i zde si přirozeně přijdete na své. Rádi bychom využili prostor na kartách k nenásilnému poučení a představení zajímavostí z prostoru naší širší vlasti, jak se kdysi Rakousko-Uhersku říkalo.

Každý Čech ví, že Sněžka je naší nejvyšší horou. Starší z nás si ještě pamatují výšku 1602 metrů nad mořem, která byla v roce 2014 přeměřena na dnešních 1603 metrů. Ovšem pozor! Nejvyšší bod Sněžky leží v Polsku, ne v Čechách. Takže pokud bychom chtěli zjistit nejvyšší bod České republiky, museli bychom pár centimetrů ubrat. A kdybychom hledali vrchol hory, který leží bezpečně na českém území, našli bychom ho až na Luční hoře ve výšce 1555 m n.m.

Sněžka se dnes německy řekne Schneekoppe, ale původně se jí říkalo Risenberg - Obří hora. Obří hory - Riesengebirge - je dodnes německé označení celých Krkonoš. (Krakonoš, Pán hor alias Rýbrcoul, s tím souhlasí.) I v češtině nám zůstaly pozůstatky původního názvu - asi znáte Obří důl a Obří hřeben, že?

Dobrá, Sněžka může být Červenou Dvojkou. Ví ale někdo, jaká je/byla nejvyšší hora rakouských Alp? Dnes leží v italské části Tyrol, jmenuje se Ortler a měří parádních 3905 metrů nad mořem. První ji pokořil až v roce 1804 Josef Pichler. Pod vrcholem je ve výšce 3029 m n.m. chata pojmenovaná po českém rodákovi Juliovi von Payer. No, českém - Julius von Payer se narodil v roce 1841 v Teplicích, přesněji v Šanově, a pro celý svět je rakousko-uherským horolezcem, polárníkem, objevitelem, kartografem a malířem. V Severním ledovém oceánu objevil v roce 1873 souostroví, které pojmenoval Země Františka Josefa.

Zelenou Dvojkou bude jistě Gerlachovský štít. Hora, která byla postupně nejvyšším bodem Uherského království, Československa a nyní Slovenska. Na nejvyšší hoře Tater (2654 m n.m.) je možné dobře sledovat historii našich zemí - hora dlouho neměla žádné jméno, ba ani nikdo netušil, že je nejvyšším bodem Uher. To se zjistilo až v průběhu devatenáctého století. Místní lidé hoře říkali buď Gerlachspitze, Gerlachfálvi-csúcs, nebo Gerlachovka. V roce 1896 pojmenovali horu po císaři jako Štít Františka Josefa. Za první republiky byl název změn na Štít Legionárov, za Slovenského štátu došlo k další změně - na Slovenský štít. V roce 1949 komunisté rozhodli o další změně a nebohá hora nesla jméno Stalinův štít. Po odhalení kultu osobnosti došlo k zatím poslední změně na štít Gerlachův.

Asi se ptáte, jaká hora bude na Modré Dvojce Jižních Slovanů. Napovím - podívejte se na státní znak dnešního Slovinska...

Vybráno650 Kč(1 %)

1 %
55 000 Kčpožadováno
1startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuJan Divecký

Odměny

100 KčLepší stovka

png-clipart-ace-of-hearts-playing-card-ace-of-spades-ace-s-game-heart.png

Chcete podpořit projekt, protože se vám líbí náš nápad a nic za to nechcete? Vážně? Tak díky.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

350 KčKibic

hraci-karty-xl4_l.jpg

Někdy si i sám kibic rád zahraje. Podpořte náš projekt a získáte jeden balíček Císařských karet.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

650 KčMecenáš

Václav_Brožík_Josef_Hlávka_1895.jpg

Za vaši podporu děkujeme. Díky mecenášům mohou Císařské karty spatřit světlo světa a vy ke slovům díků dostanete ještě i dva balíčky nádavkem.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

800 KčSběratel

kralovske-kartyb.jpg

Jako projev díků Vám zašleme Císařské i Královské karty.

Počet dostupných odměn: 20/20

Odměna nedostupná

1 500 KčHráč

sv.png

Láká vás kromě karet i originální hra Sněmovní volby? To nás těší. Kromě dvou balíčků karet dostanete i herní plán hry vytištěný na plátně.

Počet dostupných odměn: 10/10

Odměna nedostupná

2 000 KčOdborný znalec

fotolia_108018293_xs.jpg

Jste kreativní? Jako odborný znalec budete mít možnost ovlivnit téma jedné čtveřice karet. Jaký je typický český nápoj? Kdo byl nejlepší maďarský fotbalista? Kolik má která země obyvatel? Jsme zvědaví na vaše nápady a rady. Vaše jméno se objeví na průvodní kartě Císařských karet a vy navíc dostanete dva balíčky karet.

Počet dostupných odměn: 11/11

Odměna nedostupná

6 500 KčSponzor

png-clipart-computer-icons-question-mark-symbol-miscellaneous-text.png

Děkujeme. Jako sponzor dostanete nejen zasloužené balíčky Císařských karet, ale vaše jméno (případně jméno vaší společnosti) se dostane i na krabičku. Sponzor může být jen jeden.

Počet dostupných odměn: 1/1

Odměna nedostupná