Rakousko-Uhersko mistrem světa ve fotbale? Tak určitě...
V prostoru Podunajské monarchie se fotbalu dařilo mimořádně skvěle. My přirozeně známe Spartu a Slávii, kluby založené v roce 1892 a 1893, kterým mohl císař František Josef První, pokud by byl fotbalový nadšenec, což nebyl, fandit dlouhých dvacet tři let. Ale stejně slavná jména mají i vídeňské a budapešťské kluby.
Už v roce 1897 vznikla soutěž pro kluby rakousko-uherské monarchie (Challenge Cup), ve kterém si v roce 1900 pražská Slavia zahrála ve finále.
Sparta Praha vyhrála hned první ročník Středoevropského poháru v roce 1927.
Zajímavostí je, že se forma a úspěchy týmů z naší "širší vlasti" zajímavě prolínaly. Rakušané měli svůj Wunder-team, který v letech 1931 a 1932 nepoznal porážku. Hvězdou týmu byl tehdy na Moravě narozený Matěj (Matthias) Šindelář, zvaný pro svou subtilní postavu Papírák. V mužstvu hrál i Josef Bican, který získal československé občanství až v roce 1938.
Josef "Pepi" Bican, vídeňský Čech s kořeny v jižních Čechách, je mnohými považován za nejlepších českého fotbalistu všech dob. K jeho velké smůle byl na vrcholu sportovních sil v době druhé světové války, kdy se nehrály mezinárodní soutěže. Přesto je dodnes druhým nejlepším střelcem Evropy (po portugalském Ronaldovi).
Československý fotbal reprezentovaný Sparťanem Oldřichem Nejedlým (dal hattrick Němcům) a Slávistou Františkem Pláničkou, prohrál na MS 1934 až v ostudném finále - celý sportovní svět věděl, že jsme měli vyhrát. (Hrálo se v Itálii a rozhodčí se bál Mussoliniho.)
Počátek padesátých let patřil fotbalovému Maďarsku, které vyhrálo olympijské zlato (1952) a opět velmi sporně ztratilo bernské finále proti Západním Němcům (1954). Kapitánem mužstva byl Ferenc Puskás, který po sovětské okupaci odešel do Španělska, zářil v dresu Realu Madrid a stal se "kmotrem" všech maďarských emigrantů.
Jak zapadala maďarská hvězda, rostla síla Čechoslováků, kteří si z MS 1962 přivezli své druhé stříbro.
Sedmdesátá léta jsou v Rakousku spojena s Herbertem Prohaskou a Hansem Kranklem. Na mezinárodní scéně se však nedařilo podle představ. To my jsme na tom byli lépe s historickým zlatem na ME 1976 (zpečetěným Panenkovým dloubáčkem), bronzem z ME 1980 a 2004 a stříbrem 1996.
Jugoslávci získali svůj největších úspěch již na prvním MS v roce 1930, když si z Uruguaye odvezli bronzové medaile. Na ME byli dvakrát stříbrní a v roce 1960 vybojovali olympijské zlato. Zářnou kariéru mají v posledních letech Chorvaté. Od roku 1998 (kdy hráli poprvé) získali na MS dva bronzy a jedno stříbro.
Zatímco Ferenc Puskás je jasnou maďarskou volbou, který fotbalista bude na českých, alpských a jihoslovanských Trojkách, bude ještě tématem (nejen odborných) debat. Zatím se zdá, že to bude Bican, Prohaska a Modrič. Prohaskovi ale dýchá na záda Papírák Šindelář a Luka Modrič to má nesmírně těžké v konkurenci Davora Šukera, Roberta Prosinečkiho, Mateo Kovačiče a dalších.
Českého fotbalistu všech dob na karty vybereme až po poradě s vámi - Startovači.