Sněžka
I když je Sněžka nejvyšší horou Česka, my jsme teprve na začátku.
Císařské karty budou obsahovat čtyři barvy - červenou představující české země, žlutou pro Alpské země, zelenou pro země Svatoštěpánské koruny a modrou pro země jižních Slovanů.
Jednotlivé karty nebudou jen o vzpomínání na starou dobu Podunajské monarchie, i když i zde si přirozeně přijdete na své. Rádi bychom využili prostor na kartách k nenásilnému poučení a představení zajímavostí z prostoru naší širší vlasti, jak se kdysi Rakousko-Uhersku říkalo.
Každý Čech ví, že Sněžka je naší nejvyšší horou. Starší z nás si ještě pamatují výšku 1602 metrů nad mořem, která byla v roce 2014 přeměřena na dnešních 1603 metrů. Ovšem pozor! Nejvyšší bod Sněžky leží v Polsku, ne v Čechách. Takže pokud bychom chtěli zjistit nejvyšší bod České republiky, museli bychom pár centimetrů ubrat. A kdybychom hledali vrchol hory, který leží bezpečně na českém území, našli bychom ho až na Luční hoře ve výšce 1555 m n.m.
Sněžka se dnes německy řekne Schneekoppe, ale původně se jí říkalo Risenberg - Obří hora. Obří hory - Riesengebirge - je dodnes německé označení celých Krkonoš. (Krakonoš, Pán hor alias Rýbrcoul, s tím souhlasí.) I v češtině nám zůstaly pozůstatky původního názvu - asi znáte Obří důl a Obří hřeben, že?
Dobrá, Sněžka může být Červenou Dvojkou. Ví ale někdo, jaká je/byla nejvyšší hora rakouských Alp? Dnes leží v italské části Tyrol, jmenuje se Ortler a měří parádních 3905 metrů nad mořem. První ji pokořil až v roce 1804 Josef Pichler. Pod vrcholem je ve výšce 3029 m n.m. chata pojmenovaná po českém rodákovi Juliovi von Payer. No, českém - Julius von Payer se narodil v roce 1841 v Teplicích, přesněji v Šanově, a pro celý svět je rakousko-uherským horolezcem, polárníkem, objevitelem, kartografem a malířem. V Severním ledovém oceánu objevil v roce 1873 souostroví, které pojmenoval Země Františka Josefa.
Zelenou Dvojkou bude jistě Gerlachovský štít. Hora, která byla postupně nejvyšším bodem Uherského království, Československa a nyní Slovenska. Na nejvyšší hoře Tater (2654 m n.m.) je možné dobře sledovat historii našich zemí - hora dlouho neměla žádné jméno, ba ani nikdo netušil, že je nejvyšším bodem Uher. To se zjistilo až v průběhu devatenáctého století. Místní lidé hoře říkali buď Gerlachspitze, Gerlachfálvi-csúcs, nebo Gerlachovka. V roce 1896 pojmenovali horu po císaři jako Štít Františka Josefa. Za první republiky byl název změn na Štít Legionárov, za Slovenského štátu došlo k další změně - na Slovenský štít. V roce 1949 komunisté rozhodli o další změně a nebohá hora nesla jméno Stalinův štít. Po odhalení kultu osobnosti došlo k zatím poslední změně na štít Gerlachův.
Asi se ptáte, jaká hora bude na Modré Dvojce Jižních Slovanů. Napovím - podívejte se na státní znak dnešního Slovinska...