Hudba, Radetzky Marsch!
Je čas prozradit další detaily. Grafika karet umožní mimo jiné i hru Kvarteto. A první figura - J - bude v Císařských kartách vyhrazena vojevůdcům. Ovšem, Himmelherrgottlaudon, na generála Laudona nedojde.
Rakouští vojáci bojovali ve svých slavných bílých kabátcích tři staletí hlavně proti Turkům, často také proti Francouzům. Nesli břímě sedmileté války, války o španělské dědictví, války o rakouské dědictví, umírali v bramborové i prasečí válce a přirozeně také v první světové válce. Císařská armáda byla pojmem, páteří říše. A Češi byli výtečnými vojáky, skvělými dělostřelci. České země byly nárazníkem proti Prusku, proto zde dodnes máme pevnostní města - Terezín či Josefov (Jaroměř). I mezi veliteli byli mnozí Češi, například polní maršál Karel Filip Schwarzenberg, Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic nebo Josef Václav z Lichtenštejna. Na české červené J jsme ale vybrali jiného Josefa Václava - Josefa Václava Antonína Františka Karla, hraběte Radeckého z Radče.
Hrabě Radecký byl Čech, český voják. Narodil se (2. listopadu 1766) na třebnickém zámku v Sedlčenech a po celý život věrně sloužil koruně a habsburské dynastii postupně pod pěti císaři (od synů Marie Terezie Josefa a Leopolda po Františka Josefa). Ještě za života se stal symbolem rakouského vlastenectví. Po vítězství nad Italy 1848 složil Franz Grillparzer na Radeckého oslavnou ódu "V tvém táboře je Rakousko" a Johann Strauss starší zkomponoval Radeckého marš. Císař František Josef První, velký maršálův obdivovatel, si dokonce přál pohřbít českého hraběte do rodinného pohřebiště Habsburků v Kapucínské císařské hrobce ve Vídni a v roce 1863 zařadil Radeckého na seznam "nejslavnějších válečných knížat a generálů hodných věčného napodobování". Rakouské námořnictvo po maršálovi ještě za života pojmenovalo válečnou fregatu, později i moderní bitevní loď. Ve Vídni po hraběti pojmenovali ulici a náměstí a postavili mu památník. V Praze jsme měli Caffé Radetzky (později Malostranská kavárna) na Malostranském náměstí, kterému se před rokem 1918 říkalo... Radeckého náměstí. Na tomto náměstí také stávala od roku 1858 maršálova socha - pomník.
Maršál Radecký vedl své vojáky do bitev za císaře a krále a věrnost trůnu považoval za základ českého historického patriotismu a zemského vlastenectví.
Císařská armáda byla armádou deseti národů.
Při hledání osobností na další karty jsme nakonec vybrali tyto: Evžena Savojského, Josifa Jelačiće a Jánose Pálffyho. Pokud se podíváte na dolní okraj karty, pochopíte, jak jsme to mysleli s tím kvartetem.
DĚKUJEME, ŽE PODPORUJETE NÁŠ PROJEKT. DEJTE O NĚM VĚDĚT I SVÝM PŘÁTELŮM.