Vzdáváme symbolickou poctu těžko představitelnému hrdinství
OSM STATEČNÝCH pro rok 2022/2023: vybrali jsme jednotlivce a iniciativy pro naši brožuru
Na přelomu července a srpna vydáme brožuru věnovanou osmi iniciativám, na něž nechceme zapomenout. Válka na Ukrajině otřásla většinou světa a samozřejmě i mnohými Rusy. Chceme představit ty z nich, kteří nejen nesložili ruce do klína, nýbrž se do práce na nápravě probíhajících hrůz obuli způsobem, jehož by byl nejspíš málokdo z nás schopen.
Hrdinství má mnoho podob, proto jsme vybrali dost různorodou směs. Budeme moc rádi, když budeme první, od koho se o nich dozvíte, ale samozřejmě ještě mnohem raději, pokud si je s námi s úctou připomenete a dáte o nich vědět dál…
Je jasné, že jich bylo a je mnohem víc. Snažíme se o nich denně inormovat na této stránce a pokud je to možné, podporovat je i jinak. Přidejte se k nám. Podpořte naši stránku a sdílejte naše články, ať se o ruských hrdinech dozví víc lidí. Zaslouží si to.
Brožuru OSM STATEČNÝCH pro rok 2022/2023 si můžete rovnou objednat v našich odměnách. Děkujeme!
Legie Svoboda Ruska
Ruská vojenská jednotka bojující na straně Ukrajiny. Vznikla v Kyjevě v dubnu 2022 ze zajatých ruských vojáků a v podstatě iniciovala náš projekt. Její činnost se neomezuje jen na bojové úkoly v rámci obrany Ukrajiny – celonárodní hnutí této legie inspiruje a motivuje především mladé protikremelsky naladěné lidi napříč Ruskem, dokonce natolik, že je stále častěji slyšet o jejich partyzánských aktivitách. Bojovníci Legie – která se od svých začátků podstatně rozrostla a nabrala bojové zkušenosti mimo jiné i při obraně Bachmutu – se účastnili také nedávných výpadů do Bělgorodské oblasti.
Lesja/pomoc deportovaným (Volné sdružení dobrovolníků)
“Není vše ztraceno, dokud stojíme na nohou. A pokud cenou za to je má smrt, jsem připravena ji zaplatit.”
Tohle motto má na twitterovém profilu Lesja/pomoc deportovaným koordinátorka СОВ – Volného sdružení dobrovolníků, které pomáhá v Rusku deportovaným (internovaným) Ukrajincům. S léky, s financováním životních nákladů, s převozem na bezpečné místo, s úkrytem i s hledáním blízkých. Iniciativa vydává a aktualizuje pro příbuzné seznamy Ukrajinců, kteří se ocitli v Rusku po vypuknutí války. Dala naději a zachránila životy jistě stovkám a možná i tisícům lidí. Přesto neznáme jméno koordinátorky (Lesja je nejspíš odkazem na Lesju Ukrajinku, pozn. red.) ani ostatních dobrovolníků, protože bez přehánění riskují životy každou minutou své činnosti.
Antifond (Protiválečný fond)
Spojení tří protiválečných iniciativ (Feministické protiváčlené hnutí, Antijob a Protiválečná nemocenská), jež se zabývají kromě protestů proti válce na Ukrajině i bojkotem válečné výroby všemi myslitelnými způsoby – od prostého odmítnutí práce nebo odchodu na nemocenskou až po sabotáže a stávky ve výrobních závodech. Fond slouží především k podpoře lidí, kteří tímto způsobem přišli o zdroj příjmu. Protiválečná nemocenská navíc prostřednictvím několika kanálů shromažďuje a šíří užitečné informace a kontakty pro celé partyzánské a protestní hnutí v Rusku.
Zastav vagóny
Iniciativa stojí za vykolejením více než devadesáti nákladních vlaků s vojenskými dodávkami na ruských železnicích – bez lidských obětí. Jejich činnost je horizontální – o návody na efektivní železniční diverzi se dělí s kýmkoli prostřednictvím své stránky – a striktně se zříkají násilí; britská rozvědka prohlásila jejich činnost za významný faktor sabotující ruské dodávky pro válku na Ukrajině. Součástí iniciativy jsou i pracovníci ruských železnic. Původní inspirací byli běloruští železniční partyzáni a iniciativa začínala úplně od nuly, bez jakékoli předchozí zkušenosti, prostě chtěli pomoci zastavit válku.
Černý most
Partyzánské hnutí v Rusku, které nás zaujalo svou střízlivostí a strategickým uvažováním. Od počátku ruské invaze provádějí diverzní akce, nevyhýbají se publicitě ani spolupráci, k jejich nejvýraznějším počinům patří mimo jiné výbuch budovy FSB v Rostově na Donu. V současné době formují vlastní vojenskou jednotku v řadách Mezinárodních legií Ukrajiny, spolupracují s Občanskou Radou a jsou součástí Antiimperiální Aliance.
Občanská Rada
Občanská Rada je politická organizace, která uznává evropské hodnoty, jednoznačně odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině a Rusko považuje za celému světu nebezpečný zhroucený stát. Proto se zaměřila na na vybudování osvobozenecké armády, legitimní síly, která může svrhnout zločinný a nefunkční – tedy nevyzpytatelný a nebezpečný – kremelský režim. Mezi její projekty patří mobilizační centrum výcviku dobrovolníků pro Mezinárodní legie na Ukrajině i domácí partyzánský odboj, finanční a logistická podpora dobrovlníků, zejména nové Sibiřské legie v řadách Mezinárodních legií Ukrajiny; nejnovějším počinem je petice k Mezinárodnímu trestnímu soudu – žádost o obvinění vojenského velení RF včetně prezidenta Vladimira Putina a šéfa PMC Wagner Jevgenije Prigožina z válečných zločinů.
Němcovův most
Skupina neuvěřitelně statečných Rusů, která od násilné smrti Borise Němcova v roce 2015 zdobí místo jeho vraždy čerstvými květy a udržuje teto improvizovaný památník živý. Každý den. Boris Němcov razantně protestoval proti invazi na Ukrajinu již v roce 2014; nyní, po vypuknutí nezpochybnitelné agresivní války, jsou tito lidé snad ještě většími hrdiny než do té doby.
Putinovi vězni
Po 24. únoru 2022 se už tak drastické represe vůči jakýmkoli protirežimním aktivitám proměnily v šílenství. Podpora války na Ukrajině, která se v Rusku nesmí nazývat válkou, se stala prioritou, v jejíž prospěch se upravují inormace i zákony.
Video na Youtube s fakty o tragédii v Buči stálo svobodu moskevského zastupitele Ilju Jašina, konstatování, že na Ukrajině umírají děti, dovedlo do cely dalšího zastupitele Alexeje Gorinova, Vladimir Kara-Murza se vrátil do vlasti, protože mu připadalo nefér vyzývat Rusy k protestu z bezpečí Západu – a vysloužil si pětadvacet let kolonie. Mělo by se jim říkat vězňové “speciální operace”.
Závěrečné řeči u soudu tří výše jmenovaných mužů jsme překládali, protože každá z nich je sama o sobě hrdinským činem.