Smrt papouška
Zastavení třinácté aneb o pověrčivosti. Pro jistotu ne v pátek a ne třináctého
Již ve svém druhém příspěvku jsem mluvil o snech a víře v ně a přidal k tomu malý úryvek z „Tygra“. Dnešní ukázka, takový malý seznam khmerských pověr, není z připravované knihy (snad se někdy v budoucnu do nějaké další vejde), ale vybral jsem ji jako takovou drobnou zajímavost, vhodnou pro pochopení malé části bohaté khmerské kultury.
Tolik zloby urodila naše krásná, žírná země… Snad proto se lidé naučili více než druhým lidem věřit v pomoc duchů a démonů, v mnohá zaříkání a drobné úkony, četná Ano a nesčíslná Ne, jejichž pomocí se lze vyhnout neštěstí a nebezpečí.
Proto by například měl každý vědět, že pereme-li moskytiéru v řece, vábíme tím kró-p, krokodýly. Uštkne-li nás had, stačí přiložit na ránu tygří vous, který jed vysaje, a jsme mimo nebezpečí (protože, jak jistě každý ví, tygr po hadím uštknutí nikdy nezemře). Nemáme-li po ruce tygří vous, je třeba najít psa s černým jazykem – olíže-li nám ránu, jsme zachráněni. A čeho se ovšem nejvíc bojí hadi? Toho, že uzří těhotnou ženu a onemocní…
Pokud někdo omdlí, třikrát přes něj skoč!
Kmajové také nejí traj dumraj, sloní rybu, jelikož věří, že je v ní duše dávné kampučíjské královny, a nemluví o lásce, jedou-li na slonu, protože by je mohlo potkat neštěstí. To by se mohlo přihodit, také když se ve vsi narodí třínohé či pětinohé prase – proto je dobré takové zvíře odvést do pagody. Bezpečí a zdraví máme jisté, když v našem domě porodí kočka a poté sní placentu, či budeme-li si stříhat vlasy a nehty v neděli. Vyvarujme se však stříhání v úterý, to je špatné a nebezpečné, stejně tak jako ukazovat na duhu, avšak stane-li se tak, musí se dotyčný ihned kousnout do prstu, pak je nebezpečí zažehnáno.
Jdeš-li do lesa, jez předtím černý pepř, ochrání tě… Také nezapomeň, že se v lese nesmí klít, jinak tě uštkne had či napadne tygr… Odskočíš-li si za strom, abys vykonal potřebu, musíš se předtím zeptat na dovolení ochránce toho stromu, lesního ducha, jinak tě čeká nebezpečí… Jíme-li v lese, měli bychom nechat něco i pro lesní duchy… Když by tě už ovšem duch honil, musíš si sundat kalhoty, třikrát se plácnout přes holou zadnici, a duch zmizí… Či domníváš-li se, že za tebou duch stojí, hoď přes rameno trochu soli, dostane se mu do očí, a on zmizí… Nikdy nechoď po špičkách, tak totiž chodí právě duchové… A jestli toužíš ducha uvidět, nakresli si na dlaně, chodidla a čelo dřevěným uhlím velké X a třikrát obejdi hlavní, nosný sloup v domě… Ale duchové nám nemusí vždy ublížit: studenti se často před zkouškami modlí k mrtvým učitelům, aby jim svými vědomostmi pomohli (a mají se ke komu obracet – Rudí Khmérové vyvraždili na 90% všech kmajských učitelů). Studenti si také nikdy nedávají knihy pod židli, aby nebyli hloupí. A spadne-li jim při psaní testu něco na zem, třeba pravítko či tužka, nemá už cenu se dál snažit, poněvadž zcela jistě propadnou…
Šťastné číslo je 168, nešťastné 4.
Kdo si nesundá klobouk, když potká mnicha či vejde do pagody, zcela jistě oplešatí, a kdo ochutná jídlo připravené pro mnichy, ten se stane v příštím životě příšerou…
Napíšeš-li své jméno na krunýř želvy, čeká tě dlouhý život. Není proto nejlepší nápad jíst želvu s něčím jménem na krunýři, to pak nenasytu čeká sedm let neštěstí…
Například v rodinném životě: zdá-li se ti o okurce nebo kukuřici, tvá žena nebo tvůj manžel tě podvádí (vidíme-li ve snu někoho, a toužíme-li, aby také on či ona spatřili nás, stačí pouze otočit polštář)… Zdá-li se ženě, že chytá měsíc, je jisté, že je těhotná… Pak by neměla pít černou kávu, jinak její potomek bude mít tmavou pleť – proto kmajské ženy pijí čerstvé kokosy a vaječné bílky, aby jejich dítě bylo světlé pleti, a mohlo předstírat, že je ze zámožné rodiny (jelikož bohatí nepracují na poli, a nejsou tudíž opálení)… Uvidí-li žena v době těhotenství zatmění slunce, dítě bude nezvyklé; narodí-li se v noci, bude líné… Jí-li žena v jiném stavu srostlé banány, jistě porodí dvojčata. (Víte, že dvojčata – chlapec a dívka – byli v minulém životě manželé? Rodiče proto novorozeňata oddají, aby je nepotkalo neštěstí). A sní-li žena v očekávání o draku, narodí se jí syn… Také by nikdy neměla trhat ovoce – Kmajové věří, že takový strom již nikdy neurodí…
Zdá-li se farmáři, že rybařil a chytil malou rybu, bude následující úroda velmi špatná, ale chytil-li ve snu rybu velkou, sklizeň bude vynikající…
Opice znásilňují mladé dívky a zapalují domy… A psi různých barev spí v různý čas…
Cestujeme-li po řece, nemáme sebou brát zvířata, jinak nás jistě nemine nehoda, snad se potopíme.
Jsi-li nemocný, nečeš se… Je-li nemocné dítě, rodiče jej pošlou modlit se do kouta…
Ale zub hozený přes levé rameno jistě přinese štěstí a úlevu… Není-li muž kouzelníkem, nemá dovoleno prát ženské prádlo…
A abych nezapomněl: spatří-li papoušek krev, v tu ránu zemře.