25% nárůst na 25 %
Za první den jste nasbírali už 25 % požadované sumy! Abychom si vyjasnili, jak to s těmi procenty vlastně je, připojuji ukázku z knihy. Děkuji vám!
Největší klávesa
25% nárůst vousů je jejich prodloužení o 25 %. Na to se často zapomíná. Tedy ne, většina lidí se nezapomíná holit, i když já to zhusta nestíhám, ale na oplátku se snažím nezapomínat na tu škvíru mezi procentním znakem a číslem, jejíž význam je celé řadě hladce oholených šumafuk: Ucpáním mezery se vyrábějí adjektiva, případně adverbia. Při této příležitosti připomínám, že zvěřince jako 10-tiprocentní, 10-tých nebo od 10ti k 5ti, jejichž nesčetné variace jsou zřejmě nejčastější botou při zápisu číselných hodnot ve veřejném prostoru, jsou úplně mimo mísu (nebo ani trochu v míse, pokud se na svět díváte optimisticky). Číslice vždycky bez spojovníku a koncovkyprostá.
Ale zpět k džuznám. Stejné pravidlo platí i u zápisu se zkratkami jednotek, takže ve 100km závodě běžíte 100 km, a pokud jste při tom zasaženi 900Sv ozářením, stane se z vás radioaktivní Hugo.
Aby nás to víc bavilo, typografové, kteří své řemeslo již dávno pozvedli na umění, a proto si neradi oblékají ohlávku striktních zásad, rozhodli, že mezerová poučka nesluší úhlovým stupňům. Zápis 90° lze tedy číst jako devadesátistupňový, devadesátistupňově, ale i devadesát stupňů. Argumentace sazečů je taková, že značka stupně je sama o sobě málo výrazná, a vznáší-li se mezi mezerami, působí opuštěně a nešťastně a text je děravý jako Boreč. Dalším rozpatláním tohoto principu dojdeme k tomu, že u teplotních stupňů je spirakulum naopak náležité – bez ohledu na to, kterého chlápka stupně zrovna používáte. Až si budete dělat srandu z teploměrů, nezapomeňte zápis mrznutí vody správně cásat bílými znaky jako 0 °Ré. U piva není v praxi úplně čiro, ale aplikací výše zmíněného obyčeje by se ani zde prázdné místo psát nemělo: 11° je jedenáctka. Z matiky či chemie jistě čujete, že totéž pravidlo funguje u všech horních i dolních indexů, které se tudíž sázejí bez prorubu. Proto to je v platnosti i pro úhlové minuty a vteřiny, jakož i pro stopy a palce, pro kteréžto jednotky se užívá jednoduchá a dvojitá prima, správně je tedy 1′, což je úhel jedna minuta, stejně jako jednominutový úhel – nebo délka jedna stopa či jednostopá délka, to už si ujasněte podle kontextu.
Nezbývá mi než doufat, že až bude tyto moje kecy zpracovávat mnohovážený pán a pan sazeč jako poselství budoucím generacím, použije správnou značku primy ′, což není ani apostrof ’, ani uvozovka ‘, ani diakritická čárka ´ a militantnějším čtenářům by mohla jejich záměna přivodit šrámy na duši, duši na jazyku nebo jazyk na vestě.