V dálce před námi vidím cíl! Už se mezi vámi posbíralo bezmála 75 % zlaťáků a na obrázku názorně vidíte, jak vypadají tři čtvrtiny mé knihy.
Poprosil jsem Skynet, chci říct ChatGPT, aby mi napsala nějakou motivační větu, která by nalákala další donátory:
„Pokud jste ještě neodebrali svůj dílčí kousek z našeho snu, teď je ta správná chvíle!“
Nevím, co to znamená, ale pokud jste roztáli, máte ještě pár dní čas mou knihu podpořit.
Dočtete se tam třeba toto:
Bezpochyby vám nemusím vysvětlovat, že přídavná jména a příslovce lze eskalovat buď příponově (potrhlý – potrhlejší) nebo analyticky (více potrhlý), avšak oba způsoby není záhodno kombinovat (více potrhlejší). Osobně nemám rád, když se něco v jazyce „nesmí“, a spíše preferuji formulaci, že je to „v převážné většině kontextů neopodstatněné a nevhodné“. Asi nejvíc benevolentní (nejbenevolentnější) jsem k ožehavému zápisu v případech, kdy je stupňování součástí nějaké složitější konstrukce:
Kráčel ponurými zákoutími ulice a čím dál šel, tím víc to tam vypadalo ponuřeji.
Takový přístup je mi každopádně bližší více, než abych se s tím rýsoval celý den.
Komparativ mě v těchto situacích tolik netahá za oči, přestože bychom si v obou případech vystačili i s běžným pozitivem.
U svrchu uvedeného pravidla se často zapomíná, že se sluší jej aplikovat rovněž v případech komparace opačným směrem:
Darth Vader je nejpopulárnější postavou Hvězdných válek, zatímco Jar Jar Binks patří mezi méně oblíbenější postavy.
Odhaduji, že mluvčí měl v tomto případě na mysli „méně oblíbené“, což je pravděpodobně míněno jako litotes pro „otravné na zabití“.
Spojení méně oblíbenější by bylo lze užít v nějakém speciálním kontextu, kde se jazykově snažíme vyjádřit vzájemné proporce popularity – pokud má Luke Skywalker na fandovském webu stupeň oblíbenosti 4,5, Obi-Wan Kenobi 4,4 a Spock 0,1, lze říci, že poslední Jedi je průkazně oblíbenější než nenáviděný Spock, právě tak jako starý Ben, který je však oblíbenější méně.